Ładuję dane

Umowa zastawu

Umowa zastawu na rzeczach ruchomych dłużnika

Niniejsza procedura pozwala na stworzenie umowy zastawu.

Stronami takiej umowy są zastawca - właściciel rzeczy, na której ustanawia się zastaw, oraz zastawnik - wierzyciel, którego wierzytelność zostanie zabezpieczona zastawem. W umowie ustanawiającej zastaw zastawnik ustanawia ograniczone prawo rzeczowe na ruchomości.

W przypadku gdy zobowiązanie zabezpieczone zastawem nie jest wykonane przez dłużnika we wskazanych terminach, wierzyciel ma prawo zaspokojenia swoich wierzytelności z przedmiotu zastawu, np. poprzez sprzedaż lub przejęcie na własność przedmiotu zastawu w celu zwolnienia z długu. Aby jednak tego dokonać wierzyciel musi najpierw wnieść do do sądu pozew, powołując się na umowę zastawu i dopiero uzyskany wyrok opatrzony w klauzulę wykonalności stanowi podstawę do egzekucji z przedmiotu zastawu.

Do skutecznego ustanowienia zastawu konieczne jest również wydanie rzeczy przez właściciela na rzecz zastawnika na okres obowiązywania umowy.

W zależności od postanowień umowy zastawnik będzie mógł również pobierać pożytki z rzeczy obciążonej zastawem i zaliczać ich na wierzytelność i związane z nią roszczenia.

Pow wygaśnięciu zastawu zastawnik jest zobowiązany do zwrotu rzeczy obciążonej zastawem.

Szczegółowe przepisy dotyczące zastawu na rzeczach ruchomych regulują art. 306-326 Kodeksu cywilnego.

Cena [w PLN] Rabat [%] Cena po rabacie [w PLN]
netto 20.30 95 1.02
brutto 24.97 95 1.25
Utwórz nowy dokument